Σύγχρονος εξοπλισμός ειδικότητας Τεχνικού Οχημάτων στο Εσπερινό ΕΠΑΛ Λευκάδας

Την Πέμπτη 12/10/2023 η  εταιρία «Ζουμπουλάκης ΑΕ» παρέδωσε στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του Εσπερινού ΕΠΑΛ Λευκάδας  υπερσύγχρονο εξοπλισμό για την διεξαγωγή των εργαστηριακών μαθημάτων του εργαστηρίου Τεχνικού Οχημάτων. Ο εξοπλισμός περιλαμβάνει:

1) μοντέλο προσομοίωσης αλλαγής ιμάντα χρονισμού σε κινητήρα εσωτερικής καύσης της εταιρίας VW.(εικόνα 1)

2) διαφορικό Τorsen(εικόνα 2)

3) τομή κινητήρα Diesel   της εταιρίας FIAT-ALFA ROMEO(εικόνα 3)

4) Προσομοιωτής συστήματος κλιματισμού αυτοκίνητου(εικόνα 4)

5) προσομοιωτής συστήματος πέδησης(εικόνα 5)

6) τομή συστήματος κιβωτίου ταχυτήτων και τετρακίνητου διαφορικού(εικόνα 6)

7) τομή κινητήρα WANKEL.(εικόνα 7)

Οι υπεύθυνοι της ανάδοχης εταιρείας έκαναν επίδειξη ,σε μαθητές και εκπαιδευτικούς, της χρήσης και της λειτουργίας των παραπάνω μηχανημάτων. Έτσι το Εσπερινό ΕΠΑΛ  διαθέτει πλέον ότι πιο σύγχρονο σε εξοπλισμό για την εκπαίδευση των μαθητών.

Ο παραπάνω εξοπλισμός παραδόθηκε κατόπιν αιτήματος προηγούμενων Δ/ντών του εσπερινού  ΕΠΑΛ προς την Π.Ι.Ν. σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας στα πλαίσια του έργου “Αναβάθμιση εργαστηριακού εξοπλισμού Σχολικών Μονάδων”.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...